Meblościanki – meble, które wracają do łask

13-11-2020

Niegdyś szalenie popularne, potem niemal znienawidzone. Najnowsze trendy wnętrzarskie nie pozostawiają jednak wątpliwości. Meblościanki znów cieszą się uznaniem. Powracają do łask - i to w jakim stylu! Nowoczesne elementy wyposażenia zaskakują nie tylko estetycznym wykończeniem dalekim od tego, jakie znamy z przeszłości, ale także wysoką funkcjonalnością. Dzięki modułowej konstrukcji meblościanka straciła toporność, zyskując lekkość oraz ustawność. Mimo tak rewolucyjnych zmian pozostał w nich dawny urok. W przeciwnym razie nie wracalibyśmy tak chętnie do tego stylu w aranżowaniu domowych wnętrz. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy stworzyć przytulny salon.

Przeszłość w nowej odsłonie: meblościanka do salonu

Już dawno minęły czasy, w których głównym założeniem aranżacji salonu było zapełnienie wnętrza całym mnóstwem szafek, regałów oraz półek. Dziś odchodzi się od tego, aby w miejsce topornych i ciężkich mebli zaprosić konstrukcje w znacznie nowocześniejszej odsłonie. Jest to dowód na to, że w pewien sposób tęsknimy za dawnym stylem urządzania - przede wszystkim na sporą przestrzeń do przechowywania, jaką gwarantowała meblościanka. Inną istotną zaletą było to, że wszystkie niezbędne elementy znajdowały się w jednym miejscu, co dawało możliwość zapełnienia przestrzeni pozostałymi elementami wyposażenia, takimi jak wypoczynek, stolik kawowy czy stojaki na kwiaty. Mimo to z czasem okazało się, że meblościanka w salonie to spory przeżytek. W ostatnich sezonach jednak to właśnie jej nowa odświeżona wersja króluje w domowych wnętrzach. Jak to możliwe?

Nowoczesny salon jak marzenie!

Powrót stał się możliwy za sprawą nowego podejścia do projektowania wyposażenia. Mowa o modułowości, czyli możliwości ustawiania elementów wyposażenia w dowolny sposób. Wcześniej nie było to możliwe - meblościanka tworzyła bryłę składającą się na niezliczoną ilość mniejszych elementów, które mogły funkcjonować wyłącznie jako całość. Oddzielenie szafki bądź regału skutkowało utratą stabilności konstrukcji. To z kolei znacznie ograniczało ustawność; posiadacze tego typu wyposażenia byli więc zmuszeni zająć niemal całą ścianę, aby znaleźć dla niej miejsce.

Obecnie taki problem został niemal zupełnie wyeliminowany. Nowoczesna meblościanka do salonu składa się z pojedynczych, stojących lub podwieszanych elementów. Stylistycznie tworzą całość, jednak w praktyce każdy z nich jest osobną konstrukcją. Mogą stanąć razem bądź zostać rozdzielone. To z kolei pozwala na swobodne ustawianie mebli, zgodnie zarówno z własnym zamysłem, jak i ograniczeniami, jakie stawia przestrzeń. Aranżacja salonu jest możliwa zarówno z wykorzystaniem wszystkich, jak i tylko wybranych elementów.

Nowoczesny sposób projektowania wyposażenia sprawiła, że meblościanka mogła wrócić do łask i znów zachwycać nas swoją funkcjonalnością. Warto dać jej szansę - jej dostosowana do naszych potrzeb modułowa wersja znacznie bardziej przemawia do naszej wyobraźni sprawiając, że salon zyskuje jeszcze więcej przytulnego charakteru.